Czy badania geotechniczne są obowiązkowe? To pytanie zadaje sobie pewnie nie jeden z Was. Po krótce wytłumaczymy dlaczego warto je przeprowadzać i dlaczego raporty z badań geotechnicznych mają kolosalne znaczenie w procesie budowy.
Generalnie dołączanie dokumentacji geotechnicznej do wniosku o pozwolenie na budowę nie jest obowiązkowe, jednak ma ono kolosalne znaczenie w momencie, gdy planujemy podpiwniczenie budynku. Geotechnik określa poziom wody gruntowej i ocenia wahania tego poziomu.
Warunki wodno-gruntowe najlepiej sprawdzić przed zakupem działki, szczególnie jeśli planujemy podpiwniczyć budynek. Wówczas możemy określić, czy wykonanie piwnicy będzie możliwe, a jeśli tak to o ile powiększy koszt budowy. Wysoki stan wód gruntowych będzie wymagał zastosowania odpowiednich materiałów i technik budowlanych. Jeżeli natomiast ze względu na nieprzepuszczalne podłoże na powierzchni działki często stoi woda, warto pomyśleć o skutecznym odwodnieniu.
Im więcej odwiertów tym dokładniejsze badanie
Wszystko to dodatkowo może skomplikować fakt, że poziom wód gruntowych zazwyczaj nie jest stały i różni się w zależności od pory roku. Zazwyczaj najwyższy jest wiosną, a najniższy latem. Po to by upewnić się co do poziomu wód gruntowych, najlepiej zlecić badania geotechniczne profesjonalnej firmie mającej specjalistyczny sprzęt do inżynierii geologicznej. Geotechnik za pomocą odwiertów jest w stanie określić stan faktyczny wód gruntowych.
Generalnie im więcej odwiertów tym dokładniejsza dokumentacja geotechniczna. Badania czasami trzeba powtórzyć, aby określić zmiany poziomu wód gruntowych w ciągu roku. Ile trwają takie odwierty? – Od około 1 do 2 godzin, ale na dokumentację będzie trzeba poczekać kilka dni.
Dokumentacja geotechniczna powinna zawierać:
- Informację o poziomie wód gruntowych i prognozy wahań tych poziomów w ciągu roku.
- Wykaz poszczególnych warstw gruntów znajdujących się na działce z podanymi głębokościami zalegania i grubościami warstw.
- Informacje techniczne przydatne wykonawcy budynku, czyli m.in. wybór sposobu posadowienia, rodzaju i stanu gruntów, na których będą oparte fundamenty, uwagi o możliwościach odwodnienia, sposobach zabezpieczenia skarp, wykopów i środkach zapewniających bezpieczne prowadzenie budowy.
Oprócz badania, warto samemu sprawdzić okolicę oglądając przydrożne rowy melioracyjne (czy są suche, czy zalega w nich woda), zapytać sąsiadów, którzy mają podpiwniczenia, zajrzeć do studni głębinowych. Mimo to zalecamy do własnych obserwacji podchodzić z rezerwą. Nie zastąpi ona bowiem wiedzy i doświadczenia profesjonalisty wyposażonego w nowoczesny sprzęt.