✆ +48 577 675 444 📧 biuro.vela@wp.pl
Analiza ujęć wody – obowiązki właściciela ujęcia

Analiza ujęć wody – obowiązki właściciela ujęcia

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo wodne nakłada na właścicieli ujęć wody nowe obowiązki. To szczególnie istotne z perspektywy 2020 roku, gdyż to z końcem bieżącego roku właściciele będę musieli uregulować kwestię analizy ryzyka dla ujęć wody.

Ci właściciele, którzy nie mają ustanowionej strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej, będą musieli uregulować status ujęcia wody w terminie 3 lat od wejścia ustawy w życie. Ten termin mija z końcem 2020 roku.

Przede wszystkim będą musieli przeprowadzić analizę ryzyka ujęcia wody, uwzględniając ujęcia wód podziemnych, jak i powierzchniowych. W obu przypadkach decyzja administracyjna oprze się o analizy hydrogeologiczne i dokumentację hydrogeologiczną oraz wyniki badania jakości ujmowanej wody, a także informacje o źródłach zagrożeń wynikających ze sposobu zagospodarowania obszaru spływu wody do ujęcia.

Ci którzy jeszcze zastanawiają się nad wykonaniem analizy ryzyka ujęć wody, powinni się pospieszyć. Muszą bowiem wziąć pod uwagę skomplikowanie zadania, jak i czas potrzebny na przygotowanie niezbędnych materiałów oraz opracowanie analizy ryzyka w sposób profesjonalny i rzetelny.

Decyzja wojewody

Jeżeli z przekazanej analizy ryzyka dla ujęcia wody wyniknie potrzeba ustanowienia strefy ochronnej obejmującej teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej, wojewoda wzywa właściciela ujęcia wody do przekazania dokumentacji hydrogeologicznej lub hydrologicznej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.

Dodaj komentarz

Close Menu